ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

YAYINDAKİ PROGRAM


Şifa Deposu Yeşil Erik…

Ekleyen on Haziran 21, 2022

Yeşil erik içerdiği vitamin ve mineraller ile adeta tam bir şifa deposu.

İçerdiği vitamin ve mineraller ile adeta tam bir şifa deposu olan yeşil erik; A, C, K vitamini, potasyum ve fosfor minerallerinin yanı sıra beta-karoten, lutein ile zeaksantin gibi antioksidan bileşiklerini de barındırıyor.

Cilt sağlığı için önemi büyük olan C vitamini yönünden zengin olması sayesinde antioksidan etki gösteren yeşil erik, bağışıklık sistemini güçlendiriyor ve kalp sağlığını koruyor. Vitamin yara iyileşmesini de hızlandırıyor.

Faydalarından yararlanabilmek için günde 1 -2 porsiyon tüketebileceğiniz yeşil eriğin kalorisi de çok düşük… Yeşil eriğin 1 porsiyonu (100 gr – 10 adet) 50 kalori içeriyor.

Yeşil Eriğe Tuz Serpmek Ödeme Neden Olabilir!

Yeşil eriğin tuz ile tüketiminden mutlaka kaçınılması gerektiğini vurgulayan Acıbadem Altunizade Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilay Öngen, şunları söyledi: “Zira yüksek tuz alımı vücutta ödeme neden olabiliyor. Kalp, böbrek ve kemik sağlığını da olumsuz etkileyebiliyor. Ayrıca mide rahatsızlığı olan kişilerde aç iken yüksek miktarlarda tüketilen yeşil erik gaz oluşumuna da yol açabiliyor.”

Yeşil Eriğin 8 Önemli Faydası!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilay Öngen, yeşil eriğin 8 önemli faydasını anlattı; öneri ve uyarılarını paylaştı!

Kalp Hastalıklarına Karşı Koruyucu

Bir porsiyonunda 157 mg potasyum bulunan yeşil erik, kalp hastalıklarına karşı koruyucu etki gösterebiliyor. İçeriğindeki potasyum ile kalp kaslarının çalışmasını düzenliyor ve kan basıncını düşürerek yüksek tansiyonu önleyebiliyor. Yeşil erik, zengin C vitamini içeriği ile hasar görmüş damarların onarımında görev alabiliyor. Bunların yanı sıra lif içeriği sayesinde kötü huylu LDL kolesterolün düşmesine de yardımcı oluyor.

Zayıflamaya Yardımcı Olabiliyor

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilay Öngen bir porsiyon yeşil eriğin sadece 50 kalori içerdiğini belirterek, “Ayrıca lif ve su içeriği sayesinde doygunluğu arttırabiliyor. Dolayısıyla kilo kaybına yönelik diyetlerde günde 1-2 porsiyon erik tüketilmesi zayıflamaya yardımcı olabiliyor.” dedi. Düşük kalorili bir meyve olan yeşil erik bu özelliği ile kilo kontrolü sağlamaya destek olabiliyor.

Demir Emilimini Arttırıyor

C vitamini içeren besinler demirle birlikte tüketildiğinde demir emilimini arttırıcı etki gösteriyor. Yeşil erik, günlük C vitamini ihtiyacının yüzde 10’unu karşılıyor. Kansızlık probleminiz varsa demir kaynağı olan kırmızı etin yanında yeşil erik ve bol yeşillik içeren bir salata tüketerek bu etkiden faydalanabilirsiniz.

Kan Şekeri Daha Dengeli!

Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilay Öngen, “Özellikle diyabet hastaları yeşil eriğin yanında 10 adet çiğ badem tüketerek dengeli bir ara öğün oluşturabilirler.” bilgisini verdi. Yeşil erik, glisemik indeksi düşük bir meyve olması sayesinde kan şekerinin düzenlenmesine destek oluyor ve tüketimi sonrasında kan şekeri daha dengeli bir şekilde yükselebiliyor. Muz, üzüm, kavun, karpuz gibi meyvelere göre kan şekerinin daha iyi kontrol edilmesini sağlıyor.

Su ve Lif İçeriği Sayesinde Kabızlığı Önleyebiliyor

Yaklaşık yüzde 87‘si su olan, lif içeriği de zengin olan yeşil erik tüketimi sağlıklı bir bağırsak sistemi oluşmasına yardımcı olabiliyor. Bağırsak hareketlerindeki artış sayesinde kabızlık problemi azalabiliyor. Ayrıca son zamanlarda yapılan çalışmalara bakıldığında sağlıklı bağırsak sisteminin birçok hastalığı önlemede rolünün büyük olduğu da biliniyor.

K-Vitamini ve Fosfor ile Güçlü Dişler!

Kemik ve diş yapısının güçlenmesini sağlayan yeşil eriğin bir porsiyonu 6,4 mcg K vitamini ve 16 mg fosfor içeriyor. “Ancak bu faydalı etki için yeterli kalsiyum ve D vitamini gerekliliği unutulmamalıdır.” uyarısında bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Nilay Öngen, “Sıcak yaz günlerinde siz de yeşil erikli cacık tarifini deneyerek hem serinleyebilir hem de kemik ve diş sağlığınıza katkıda bulunabilirsiniz.” diye konuştu.

Yaşlanmayı Geciktiriyor

Antioksidan özelliği olan A ve C vitamini bakımından da zengin bir meyve olan yeşil erik, bu vitaminler sayesinde cilt hasarına neden olan serbest radikallerle savaşıyor. Ayrıca C vitamini kolajen üretimini destekleyerek cildin elastikiyetini koruyor. Böylelikle kırışıklıkların oluşmasını ve yaşlanmayı geciktiriyor. C vitamini eksikliği olan kişilerde yara iyileşme süresi uzayabiliyor, bu nedenle günlük ihtiyacın karşılanması daha da önemli hale geliyor.

Göz Sağlığını Korumaya Destek Oluyor!

Vücutta oluşan serbest radikaller; katarakt, gece körlüğü ve maküler dejenerasyon gibi göz hastalıklarına yol açabiliyor. Yeşil erik; beta-karoten, lutein ve zeaksantin gibi antioksidan bileşiklere sahip bir meyve. Bir porsiyon yeşil erik 190 mcg beta-karoten içeriyor. Yeşil erik, içerdiği bu antioksidan bileşikler ile serbest radikallere karşı savaşıyor ve göz sağlığını korumaya destek oluyor.

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...