Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Yayındaki Program

Sonraki Yayın


HAFTANIN KİTAP ÖNERİSİ

Written by on Nisan 13, 2024

YÜZYILLIK YALNIZLIK

Gabriel Garcia Marquez

 

Nobel Edebiyat ödüllü Kolombiyalı yazarın tam ismi;

Gabriel Jose de la Conciliacion Garcia Marquez’dir. Yazar, “Yüzyıllık yalnızlık” eserini, 1967 yılında Meksika’ ya ilk gittiğinde kaleme almıştır ve yazarın başyapıtı denilebilir. İlk olarak 1967 yılının Mayıs ayında yayınlanmıştır.

Eser, dönemin Latin Amerika’sındaki yerel halka yansıyan gerçekçi mücadeleleri, bir ailenin hayatı üzerinden anlatır. Yazar, bu eserinde çocukluğundaki yaşantısından da bahsettiğini belirtmiştir.Yani, Buendia ailesinin Macondo kasabasına ilk gelişleri, köyü kuruşları ve altı kuşağın toplamda yüzyıllık yaşantılarını konu alır.

Halen liste başı olan ve çok okunan kitaplar arasında yer alan “Yüzyıllık Yalnızlık” romanının özeti ise şöyledir:

 Jose Arcadio ve eşi Ursula, kasabaya gelen ve yerleşik düzen kuran ilk ailelerdendir. İki erkek ve bir kız evlatları vardır.

 Büyük oğulları: Jose Arcadio, İkinci oğulları: Aureliano ve üçüncü olan kızları ise Amaranta’dır. Zamanla gelip yerleşenlerle birlikte toplamda yirmi hane olmuşlardır. Fakat bu kasabada uykusuzluk hastalığı vardır ve bu hastalık zamanla unutkanlığa dönüşür.

Kasabaya her yıl belirli süre için gelen sirk, gösterileriyle büyük küçük herkesi etkilerken, Sirkin sahibi Melquiades ise Jose Arcadio ile dostluk kurmuştur. Sihire meraklı olan Jose Arcadio’ da ilginç malzemeler alıp evinde bir simya laboratuvarı oluşturur. Bu sihir merakı bir sonraki nesilede geçer.

Ailenin iki oğluda birbirinden farklıdır.

Babasının adını taşıyan Büyük oğlan Jose Arcadio , dışa dönük, çapkın, savaşçı ruhlu ve çevik iken,

Küçük oğlan Aureliano , içine kapanık, sessiz bir gençtir.

Amaranta ise ailenin bahtsız kızı olmuştur.

Buendia ailesinin her ferdinin kendine özgü çalkantılı bir hayatı vardır. Zamanla hayatları karışıp birbirine dolanıp, büyük felaketleri de beraberinde getirecektir. Bu aileye kimler ne şekilde dahil olup ne şekilde ayrıldıysa sonuç hep zarar olmuştur.

İnanılmaz bir sarmal içinde dönen bu hikayede en başta, kitapta ki kahraman isimleri ilk sayfada tablo halinde yer alır lakin her doğan çocuğun ismi bir önceki nesil ile aynıdır.

 Daha fazla ayrıntıya girip kitabın heyecanını yitirmeden özeti burada noktalıyorum.

Olaylar örgüsünün tam manasıyla arap saçına dönmüş hali olan Buendia ailesinin, sıradışı yaşantısının anlatıldığı bu eseri elinizden bırakamayacaksınız.

Bu haftanın kitap önerisi olarak siz kıymetli dostlara büyüleyici bir etki yapan “Yüzyıllık Yalnızlık” eserini seçtim.

Keyifli okumalar dilerim.

                                   Nurefşan Öcal

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Okumaya devam et

Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...