ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

18. Ve 19. Saat

18:00 20:00

YAYINDAKİ PROGRAM

18. Ve 19. Saat

18:00 20:00

Sonraki Program

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00


“Şehsuvâr Başkadınefendi” Tablosu İlk Kez Sergileniyor…

Ekleyen on Nisan 7, 2022

“Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisine eklenen “Şehsuvâr Başkadınefendi” tablosu ilk kez Sakıp Sabancı Müzesi’nde sanat severlerin beğenisine sunuluyor.

Türkiye sanat tarihinde derin izler bırakmış önemli bir ressam olan, hat, müzik ve edebiyat ile ilgilenen, pek çok sanatçının ve kurumun da hamiliğini üstlenmiş Abdülmecid Efendi’nin 1920-1921 yıllarında yaptığı Başkadınefendi Şehsuvâr Hanım’ın portresi, ilk kez Sakıp Sabancı Müzesi’nde sergileniyor.

Sabancı Holding’in katkılarıyla devam eden “Şehzade’nin Sıra Dışı Dünyası: Abdülmecid Efendi” sergisi, 1 Mayıs 2022 Pazar gününe kadar pazartesi hariç 10.00-18.00, cumartesi 10.00-20.00 saatleri arasında Sakıp Sabancı Müzesi Galeri-2’de ziyaretçilerini bekliyor.

“Tuval üzerine yağlıboya portre ilk kez sergileniyor…”

Sakıp Sabancı Müzesi Müdürü Dr. Nazan Ölçer; “Osmanlı’nın son veliahdı ve son halifesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin de seçtiği ilk ve tek halife olan Abdülmecid Efendi’nin sanatını kapsamlı bir bakış açısıyla ele alan sergimize gösterilen yoğun ilginin mutluluğunu yaşarken, bize ulaşan sürpriz bir tabloyu da sergimize dahil etmenin heyecanı içindeyiz. Şehzade’nin, eşi Şehsuvâr Hanım’ı resmettiği ve özel bir koleksiyondan sergiye dahil olan tuval üzerine yağlıboya portre ilk kez sergileniyor.

Sergimiz açıldığından bu yana Abdülmecid Efendi ile ilgili müzemizde gerçekleştirdiğimiz etkinliklerle Abdülmecid Efendi’yi her yönüyle tanıtmaya özen gösterdik. Sevinerek gördük ki yaptığımız bu sergi başka kurumların da ilgisini çekti ve pek çok yan etkinliğin yapılmasına vesile oldu. Sergimizin son ayına girerken tüm sanatseverleri, ressamlığının yanı sıra edebiyat ve müzikle de ilgilenen bu sıra dışı Şehzade’yi daha yakından tanımak üzere müzemize bekliyoruz.” dedi.

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...