ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

YAYINDAKİ PROGRAM


Bu Masallar Yetişkinler İçin!

Ekleyen on Nisan 12, 2022

Masallar, bir insanı tarih karakterlerinden örneklerle, kendi sorunlarını fark edebileceği, kendini farklı bir açıdan görebileceği bir masal dünyasına sokmanıza izin verir. Batıda durum böyle. Büyüklere masallar anlatılıyor ve masal terapi yöntemi olarak kullanılıyor. Biz de ise masallar sadece çocuklara anlatılıyor. Oysa Anadolu kültüründe ateş başından köy odalarına kadar uzanan masal anlatma geleneğinde masal yalnızca çocuklara değil köyün tüm ahalisine, ailenin tüm bireylerine hitap ediyordu.

 

Psikiyatri ve psikoterapi gibi kelimeler henüz icat edilmeden önce masallar ağızdan ağıza aktarılarak yetişkinler ve çocukları harika hikayeler dünyasına daldırırdı.

Bugün masalların, tamamen çocukların hobisi olduğu düşünülüyor, ancak bugüne kadar hayatta kalan birçok eski hikâye kesinlikle çocuk içeriğine sahip değil. Hans Christian Andersen gibi bir peri masalı yazma ustası bile, başyapıtlarından bazılarını yetişkin bir izleyici kitlesi için yazdı. Bu, insanların uzun zamandır masalları sadece çocuk eğlencesi için değil, aynı zamanda başka amaçlar için de kullandıklarını göstermektedir.

Masal Terapisi ile Çıkış Yolu Bulunabilir…

Hatta masallar günümüzde çocuklar ve yetişkinler için psikolojik düzeltme yöntemi olarak kullanılıyor. Masalın terapi amaçlı kullanılması bu bilimin kurucularına kadar gidiyor. Peri masallarının yorumlanması ve analizine katılan bilim adamları arasında Jung ve Freud gibi insan ruhunun uzmanları var. Bu öğretici hikayelerde ele alınan olayların, yaşamdaki benzer bir durumdan çıkış yolu bulmaya yardımcı olabileceğine inanılıyor.

“Masal Dergisi mi Olur?” Demeyin!

Masal çocuklarıyla tablet çocukları arasında kalan kuşağa ait gençlerin 2018’in bahar mevsiminde çıkarmaya başladığı Hark Masal Dergisi, 16. sayıya ulaştı.

Büyükler arasında elden ele dolaşan Hark’ın Genel Yayın Yönetmeni Erkam Aslanoğlu, ulusal bir yayın organına dönüşen masal dergisinin serüveni hakkında şu bilgileri verdi:

“Lisede bir grup gençtik, aslında her birimizin lise dergileri vardı. İstanbul’un Sirkeci garındaki dergi fuarına her yıl okul dergimizle katılıyorduk. Tam liseden mezun olmak üzereyken biz bu edebiyat ortamını çok seviyoruz bir dergi çıkarmalıyız. Ancak standart edebiyat dergileri gibi olmasın dedik. Biz masal dinlemeyi ve masal anlatmayı çok seviyoruz. Biz masalın yalnızca çocuklara ait olmadığını savunan bir dergi çıkaralım dedik. 2017 yılında Hark’ı çıkarmaya karar verdik. Hummalı bir çalışmanın ardından ilk sayımızı Nisan 2018’de çıkardık.

Neden adına Hark dedik? Farklı farklı okullardan gelen insanlarız, ortak bir yol bularak bu yoldan bütün insanların gönlüne masal serpmek istiyoruz. Hark su yolu demek, su yolu da tek tek bir kanaldan farklı farklı kanallara açılan, tarlaları şenlendiren, baharı getiren bir unsur. Bizim masalı, Türk insanlarına anlatmak için birebir bir simge Hark. Duyar duymaz Hark bizi ifade eden bir kelime dedik ve bu isme karar verdik.”

Masallar Diyarı Bir Atölye

Bir atölye grubu kurduklarını belirten Aslanoğlu, şunları söyledi: “Yazar, çizer, pedagog ve masalcılar var. Farkındalık oluşturmak istediğimiz konular oluyor; Kâinat masalları, toprak masalları, su masalları, İstanbul masalları, Kudüs masalları, kanaat masalları gibi. Bu temalar doğrultusunda masallar yazıyoruz. 30 kişiden fazla çizerimiz var. Çizerlerimizin sayısı artınca neden çizgi roman dergisi çıkarmıyoruz dedik. Hark’ın eki olarak Çizinti’yi çıkardık. İlk üç sayı çıktı yeni sayılar da yolda.”

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...