Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Yayındaki Program

Sonraki Yayın


BİR TATLI HUZUR

Written by on Şubat 1, 2024

Başarı hedeflenen şeyi elde etmektir derler. Bu ne ise herkese göre değişir. Kimine göre para, kimine göre aşk, kimine göre mevki…

Aslında her şey hedeflenene ulaşmakla bitmiyor, hedefe ulaştığınızda kendinizi nasıl hissettiğiniz bence asıl olan. Başarının getirdiği mutluğun kalıcı olması için huzur gerek mutlaka… Peki sizce huzur nedir o zaman?

İşte bunun tarifi de kişiye göre değişir. Gerçek huzurun ne olduğunu da ancak onu yakalayabildiğinizde ya da fark edebildiğinizde anlıyorsunuz . Hedefiniz nedir bilmiyorum ama ayrıntılarını da hayal edin …Çünkü her şeye sahip ama hiçbir şeyi olmayan çok insan tanıyorum.

Benim huzur tanımımı ise şimdi sizlerle paylaşacağım hikaye öyle güzel anlatmış ki daha fazla bir şey söylemeye gerek yok
“Bir gün bir kral, ama halkı tarafından sevilen bir kral, huzuru en güzel resmedecek sanatçıya büyük bir ödül vereceğini ilan eder. Yarışmaya çok sayıda sanatçı katılır. Günlerce çalışırlar birbirinden güzel resimler yaparlar. Sonunda eserleri saraya teslim ederler.

Tablolara bakan kral sadece ikisinden hoşlanır. Ama birinciyi seçmesi için karar vermesi gereklidir. Resimlerden birisinde sükunetli bir göl vardır. Göl bir ayna gibi etrafında yükselen dağların görüntüsünü yansıtmaktadır. Üst tarafta pamuk beyazı bulutlar gökyüzünü süslüyorlardı. Resme kim baktı ise onun mükemmel bir huzur resmi olduğunu düşünür.

Diğer resimde de dağlar vardır. Ama engebeli ve çıplak dağlar. Üst tarafta öfkeli bir gökyüzünden yağmurlar boşanıyor ve şimşek çakmakta. Dağın eteklerinde ise köpüklü bir şelale çağıldıyordu. Kısaca resim hiç de huzurlu görünmemektedir. Fakat kral resme bakınca, şelalenin ardında kayalıklardaki çatlaktan çıkan mini minnacık bir çalılık görür. Çalılığın üstünde ise anne bir kuşun örttüğü bir kuş yuvası yer almaktadır. Sertçe akan suyun orta yerinde anne kuş yuvasını kurmaktadır.

Ödülü kim kazanmıştır dersiniz. Tabi ki ikinci resim. Kralın açıklaması şöyledir:

– Harika bir huzur ve sükun örneği! Huzur, hiçbir gürültünün sıkıntının ya da zorluğun bulunmaması ve sıkıntının olmadığı yer demek değildir. Huzur, bütün bunların içinde bile yüreğimizin sükun bulabilmesidir.

Yazan : Gülay Kankalp Çetin/Kafe Gülay

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...