ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

YAYINDAKİ PROGRAM


KARANŞEBEŞ MUHAREBESİ

Ekleyen on Şubat 12, 2024

İlginç Savaş Anılarından Bir Tanesi Karanşebeş Muharebesi

Geçmişten günümüze gelen birçok ilginç savaş anısı, savaş nedeni okumuşuzdur. Karanşebeş Muharebesi de bu ilginç nedenlerden bir tanesine sahip olan, tarihte trajikomik bir hikâye olarak yerini alan savaşlardan bir tanesi. Peki bir savaş hikayesi ne kadar ilginç olabilir? Gelin bir göz atalım.
Almanca kaynaklara göre Karanşebeş Muharebesi 17 Eylül 1788 yılında Avusturya öncü birliklerinin kendi aralarında gerçekleştirdiği savaştır. 100.000’e yakın askerden oluşan Avusturya kuvvetleri Osmanlılarla savaşmak için Karansebes kasabası yakınlarında kamp kurar.
Keşif için Timiş Nehri’nin yakınlarına giden Avusturya hafif süvari birliği Osmanlılardan hiçbir iz bulamaz. Birlik bölgede karşılaştığı çingene konvoyundan alkollü likör fıçılarını satın alır. Daha sonra bölgeye gelen bir başka Avusturya piyade kolu Hussarların içki partisi yaptığını farkeder ve bu partiye katılmak isterler. Hussarlar içkilerini diğer piyade koluyla paylaşmak istemez ve bölgede bir tartışma başlar. Tartışma esnasında askerlerden bir tanesinin ateş etmesiyle birlikler arasında çatışma başlar.
Çatışma sırasında piyadeler, Hussarları korkutmak için Türkler anlamına gelen Turciii! Turciii! Şeklinde bağırır. Avusturya ordusu karma bir ordu ve üyeleri arasında birçok azınlık grup, İtalyanlar, Slavlar ve Avusturyalılar bulunuyor. Hussarların Türklerin geldiğini düşünüp kaçmasının yanı sıra Avusturya ordusu içerisindeki diğer gruplardaki piyadeler de gerçekten Türkler geldi zannedip kaçmaya başlar. Karma ordudaki gruplar birbirlerini anlamakta fazlasıyla zorluk çeker. Avusturyalı subaylar ortalık karışınca dağılmaya başlayan piyadeleri toparlamak için Almanca “Durun” anlamına gelen Halt! Halt! diye bağırır, Almanca bilmeyen piyadeler de Allah! Allah! diye bağırıldığını zannettiği için durum daha da vahim bir hal alır.
Birlik kumandanlarından biri de kampa doğru hızla yaklaşan süvarileri Osmanlı süvarileri zanneder. Saldırıya uğradıklarını düşünüp topçulara ateş emri verir. Askerler de iyiden iyiye paniklemiş, ne olduğunu anlayamamış durumdadırlar. Gördükleri herkesi Türk zannederler ve her asker birbirine ateş açmış durumdadır. Kargaşa sonucu ordu dağılmaya geri çekilmeye başlar ve kısa zamanda tüm ordu geri çekilmiş olur. Dönemin İmparatoru II. Joseph ise orduyla birlikte geri çekilmeye çalışırken atından düşer ve sakatlanır.
Birkaç gün sonra Osmanlı ordusu bölgeye gelir. Savaş için hazırlıklı olan Osmanlı ordusu Karanşebeş Şehri’ ne savaş vermeden rahatça girer. Çünkü bölgeye geldiklerinde savaşacak bir ordu kalmamıştır. 10.000 kadar ölü ve yaralı Avusturya askerlerinden başka bir şey bulamazlar.
Tarihe böylece ilginç bir savaş hikayesi, gülsek mi üzülsek mi bilemeyeceğimiz bir Osmanlı zafer anısı eklenmiş olur.
Kaynakça: https://tr.wikipedia.org

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Okumaya Devam et

Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...