Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Yayındaki Program


HAFTANIN KİTAP ÖNERİSİ

Written by on Şubat 16, 2024

BİR KADININ YAŞAMINDAN YİRMİ DÖRT SAAT

STEFAN ZWEIG

 

Stefan Zweig’in ölümsüz eseri “Bir Kadının Yaşamından Yirmi Dört Saat” ilk olarak 1927 yılında yayımlandı. Zweig’in , her eserinde olduğu gibi bu eserinde de net ve çarpıcı ifadeleri geniş yer tutar.

Baş Karakterler:

Mrs C:İngiliz kadın

Lyonlu Adam: Henriette’nin kocası

Konusu:

Hikaye 19. Yüzyılın başlarında geçer.

Bir pansiyon herkesin kaderini değiştirir mi dersiniz?

Farklı ülkelerden gelenler bu pansiyonda bir şekilde tanışırlar.

İçlerinde zengin olanlarda vardır, orta gelirlilerde…Ama dikkat çeken isimler ise, Danimarkalı bey ve karısı Mrs. C, Lyonlu Şişman fabrikatör ve karısı Henriette birde yakışıklı Fransız genç bir adam.

Pansiyona gelen yakışıklı, Fransız genç, herkesin dikkatini çeker ve bir anda kadınların ilgi odağı olur.

İlginç bir şekilde genç adam en baştan itibaren Lyonlu fabrikatörün karısı Henriette ile vakit geçirir ve bu da kısa bir vakitte oldukça dikkat çeker ve dedikodulara sebebiyet verir ve ikisi de bir anda pansiyonda gözden kaybolurlar. Vakit epey geç olunca fısıltılar yerini telaşa bırakır. Adam, eşi Henriette’i merak etmiştir. Pansiyonda ortam gerginken şüpheler bir bir dile gelir. Evli ve çocuklu bir kadının, çok kısa bir sürede tanıdığı adamla ortadan kaybolması gittikçe büyük sorunlara yol açar.

Bir kadında ortalığı sakinleştirmek ister ama çoktan kadınlar iki gruba ayrılmıştır bile. Gerçek kadınlar ve Henriette gibi kadınlar. Mrs C ise ortamı sakinleştirmek ister, zira insanların üzerinde oldukça büyük saygınlığı vardır. İşte hikayenin bu kesiminde Mrs C’ de, bu vesileyle kendi hayatında ömrü boyunca yüreğinin derinliklerinde sakladığı ve bugüne dek kimseye söylemediği gizli hikayesini anlatır.

Farklı konusu ile farklı bakış açısı yaratan roman, içte yara olarak kalan bazı hikayelerin bir ömür geçse de unutulmadığını vurgular.

Nurefşan Öcal

 

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Okumaya devam et

Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...