Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Yayındaki Program


HAFTANIN KİTAP ÖNERİSİ:

Written by on Mart 24, 2024

JANE EYRE

Charlotte Bronte

 

Charlotte Bronte’nın,, 1847 yılında Londra’da kaleme aldığı eser,  kısa ömründe yazdığı tek eserdir. Edebiyat otoriteleri tarafından tam not alan eser, yüzyıllardır liste başı olan harika bir eserdir.

Viktorya döneminden izler taşıyan eser, o dönemin şartları olan erkek egemen toplumun yapısı ile tek başına mücadele eden idealist ve kimsesiz genç bir öğretmeni konu alır.

Jane Eyre, küçük yaşta anne ve babasını kaybetmiş bir kız çocuğu olarak tek akrabası olan dayısının yanında kalmaya başlar. Dayısının ölümünden sonra yengesinin kötü muamelesine maruz kalan Jane, yatılı okula yengesi tarafından gönderilir.

Jane, yatılı okulda altı yıl eğitim aldıktan sonra iki yılda yine kendi okulunda öğretmenlik yapar. Ancak dışarıda da öğretmenlik yapmak ister ve gördüğü bir iş ilanı üzerine Thornfield kasabasına gider. Karşısına çıkan evi görünce de onda ki izlenim ,gösterişli bir malikâne ve  sessiz bir hayat olduğudur. Malikânenin sahibi Mr. Rochester, Rochester’in tavan arasında kalan ve dışarıdan kimsenin bilmediği akıl hastası eşi, kahya kadın Mrs. Fairfox ve Mr. Rochester’in yeğeni küçük Adele.

Jane bu evde, küçük Adele’leye öğretmenlik yapmaya başlar. Zaman ilerledikçe bu evde herkes tarafından sevilen bir isim haline gelen Jane, bir tek Mr. Rochester’i çözemez. Gizemli bir kişiliği olan Mr. Rochester, az konuşan, biraz asık suratlı ve ne yapacağı tam kestirilemeyen biridir ama bu durum çok uzun sürmez. Zamanla Mr. Rochester’ında Jane’ e karşı bakış açısı ve duyguları değişir ve aralarında duygusal bağ oluşur.

Tek bir sorun vardır, o da ;

 Mr. Rochester evlidir ve bunu Jane bilmemektedir!

Muhteşem bir finale doğru giderken, bende bu güzel eseri haftanın kitap önerisi olarak sunarım dostlar.

Beğeneceğinize ve unutamayacağınıza emin olduğum, Caharlotte Bronte’nin ölümsüz eseri Jane  Eyre için, keyifli okumalar diliyorum.

                                                              Nurefşan Öcal

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Okumaya devam et

Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...