Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Yayındaki Program

Sonraki Yayın

Kafe Gülay

08:00 10:00


HAFTANIN KİTAP ÖNERİSİ

Written by on Mart 18, 2024

ON KÜÇÜK ZENCİ

Agatha Christie

Agatha Christie’nin çok sevilen eserlerinden biri olan On Küçük Zenci, bir solukta okuyup biteceğiniz ve heyecanla elinizden bırakamayacağınız baş ucu kitabınız olacak.

Adından da anlaşılacağı üzere on kişinin bilmedikleri bir mekânda ve bilmedikleri insanlarla dolu bir evde geçmişlerinin hesabı yüzlerine vurulmakta ve korku dolu günler yaşayan bu insanlar hayatlarının sınavını dehşet içinde vermektedirler.

Yıl 1938…

Herkesin yaşamı sessiz sedasız akıp giderken sadece on kişi için hayat farklı planlar yapmaktadır. Ellerine ulaşan bir mektupla hayatlarının değişeceğinden habersiz davet edilen yere doğru yola çıkarlar. Her birine gelen mektup onlara uzak bir yakınının ağızından yazılmış olup bunun bir tatil olduğunu, Zenci adasında yerlerinin ayrıldığını ve mutlaka gitmeleri gerektiği söylenir.

Hepsi yola çıkar ve yavaş yavaş mekâna gelirler. Bu mekân, Zenci adasında denize sıfır şahane bir malikânedir. Sahipleri yoktur ve konuklara hizmetkârlar eşlik eder. Her biri odasına çekilir ve ilk olarak duvarda ki yazı dikkatlerini çeker.

On küçük zenci yemek yemeğe gittiler. İçlerinden biri boğuldu ve geriye dokuzu kaldı. Dokuz küçük zenci gece geç saatlere kadar uyanık kaldı. İçlerinden biri uykudan uyanmayı unuttu ve geriye sekizi kaldı… diye devam eden bu yazı sayı bakımından eşit olan bu grup üyelerinin hepsini korkutur. Akşam yemeğinde masada da on küçük zenci heykelini gören grup korkmaya başlar. İlerleyen saatlerde, hoparlörden gelen ses hepsinin geçmişteki suçlarını tek tek sayar. Artık hepsi belli bir gaye için buraya çağırıldığından emin olurlar. Kısa bir süre sonra yemek sonunda bir şeyler içerken içlerinden biri, bardağından bir yudum alınca yere yığılır. Dehşet içinde kalan grup ilk şoku atlattıktan sonra bardağı incelediklerinde siyanür olduğuna karar verir. Bu ilk vakadır ve belli ki devamı da gelecektir. Bir an önce bu adadan ayrılmak isteyen grup çeşitli tedbirlerle engellenir. Kaçamayacaklarını anlayan grup sessizce ölümü beklemektedir.

Bir anda peş peşe bu dehşet vakaları yaşayan grup gitgide azalmakta ve herkes sıranın kendisine ne zaman geleceği konusunda korku içinde beklemektedir.

Tüm heyecanını sonuna kadar yaşatan kitabın finali de bir o kadar şahane. Sürpriz sonlu kitapta acaba katil kim?

                                                                             Nurefşan Öcal

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Okumaya devam et

Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...