Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Yayındaki Program


HAFTANIN KİTABI

Written by on Mart 12, 2024

BİLİNMEYEN BİR KADININ MEKTUBU

Stefan Zweig

 

Konu: “Bilinmeyen bir kadının mektubu” adından da anlaşılacağı üzere kimliğini gizleyen bir bayanın hayatı boyunca âşık olduğu tek adama yazdığı mektuplardan oluşmaktadır.

Stefan Zweig’ in çok sevilen eserleri arasındadır. Yazarın, bu eserinde de diğer eserlerinde olduğu gibi akıcı, yalın üslûbunu ve kendi karakteristik kaleminin izlerini görüyoruz.

Bu duygu yüklü kitaba şu çarpıcı cümle ile başlayabilirim…

“Sana, beni asla tanımamış olan sana”

Karakterimiz, 13 yaşındayken babasının ölümü üzerine annesiyle yalnız kalır. Karşı eve taşınan kendinden büyük genç Yazar R’ ye âşık olur ve bütün hayatını kaplayacak bir aşkın ilk kalp atışlarını duymaya başlar. Fakat âşık olduğu Yazar R’den bir kez bile hislerine karşılık bulamaz. Çünkü genç yazar, karakterimizi sadece bir komşu gibi görür. Annesi, bir zaman sonra bir adamla evlenir ve bu adam, üvey kızı olan karakterimize baskı yapar. Karakterimizde bu sıkışmışlık hissiyle eşyalarını toparlar ve sevdiği adama gider fakat genç Yazarı da kolunda bir kadınla görünce dünyası başına yıkılır. Genç yazar R ise karakterimizin gönlünü alır ve onu beraberliğe ikna eder. Lakin genç yazar R, sabahına hemen göreve gitmek zorunda kalarak şehirden ayrılır… Karakterimiz yapayalnız ortada kalır. Bir zaman sonra hamile olduğunu öğrenir. Hem çalışıp hem bu zorlu süreci tek başına geçirmek zorunda kalır. Çocuğunu da tek başına doğurur.

 Çok duygusal ve acı bir finale doğru gidiyorken kitabın özetini burada noktalıyorum dostlar. Bu harika eseri sizlere haftanın kitabı olarak tavsiye ediyorum.

Keyifli okumalar dilerim.

                                                                                                     Nurefşan Öcal

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Okumaya devam et

Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...