ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

12:00 15:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

12:00 15:00

Sonraki Program


“Yel Değirmenlerine Karşı” Okurlarıyla Buluştu

Ekleyen on Nisan 14, 2022

Ressam ve eğitimci Zahit Büyükişliyen’in hayatının anlatıldığı “Yel Değirmenlerine Karşı: Bir Ressamın Anıları” kitabı okurlarıyla buluştu.

Bir halk anlatısı olan Binbir Gece Masalları’nda Şehrazad, öldürülmemek için her gece Şehriyar’a bir masal anlatır. Her insan bir hikâye ve her yeni gün ölmemek için yaşanan ömürden bir gün felsefesiyle yol alan ressam ve eğitimci Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in hayatının anlatıldığı “Yel Değirmenlerine Karşı: Bir Ressamın Anıları” kitabı, kızı Burçak Gönül’ün kaleminden İnkılap Kitabevi imzasıyla okurlarıyla buluştu.

Prof. Dr. Zahit Büyükişliyen’in mücadele ve umut üzerine kurulu hayat yolculuğuna, yel değirmenleriyle inatlaşarak ve yeneceğinden şüphe duymayarak verdiği çabayı anlatan “Yel Değirmenlerine Karşı: Bir Ressamın Anıları” isimli kitap, 80 yıla yaklaşan bir ömürden kesitler vermesinin yanı sıra Türkiye’nin de panoramasını çiziyor. Aynı zamanda toplumumuzun en hareketli dönemlerine bir ayna tutuyor.

Renklerden Sözcüklere…

“Soyut anlatımlarla kurulan özgün bağların düşünsel sistemi yaşamla kesişir.” diyen Büyükişliyen, yaşadığı zor yılları renklerle işlerken, kızı Burçak Gönül de “büyük saat”in peşindeki babasının resmini sözcüklerle yapıyor.” Yel Değirmenlerine Karşı” kitabında, özgür düşünceli resim eğitimini önemseyen ve bu anlayışta öğrenciler yetiştirmek için savaşan bir eğitimcinin portresi çiziliyor. Büyükişliyen’in, sanatın dünyayı daha iyi bir yer haline getireceği inancıyla ördüğü yaşamı, kızı Burçak Gönül’ün romanında okunmayıp izlenen bir sahne hissi yaratıyor.

Yaşadığı Sıkıntıları Açıkça Anlatıyor…

Kimi zaman gidilen, kimi zaman aile tarihi olan ve yaşanan Medine, Mersin, İskenderun, İvriz, Brilon, Iserlohn, Kassel, Londra ve Ankara gibi pek çok şehir, kitaptaki anı seyrinin durakları oluyor. İstanbul ise Yel Değirmenlerine Karşı: Bir Ressamın Anıları’nın son durağı olarak karşımıza çıkıyor.

Açtığı çok sayıda kişisel sergi ile ulusal ve uluslararası sayısız karma sergide yer alan ve günümüze dek on yedi ödüle layık görülen Zahit Büyükişliyen, sanat dünyasında yaşadığı tüm sıkıntılara, engellemelere, sorun yaşadığı ve kendisine engel koyan tüm isimlere anılarında açıkça yer veriyor.

Zahit Büyükişliyen, “Günümüzde korkan, umutsuzluğa ve yalnızlığa kapılan insanların yanında Don Kişot’luk yapan yüreklilere olan ihtiyacımız her gün artmakta. Ressamlara bu deyimi uyarlayabiliriz. Biz ressamlar -tabii diğer sanatçılar da- Müslüman mahallesinde salyangoz satan insanlarız.” anlatımıyla görüşlerini özetliyor.

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...