ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

Sonraki Program

Kafe Gülay

08:00 10:00


‘Sinema Söyleşileri’ne Hülya Koçyiğit Konuk Oldu

Ekleyen on Haziran 7, 2022

28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen “Sinema Söyleşileri”ne usta oyuncu Hülya Koçyiğit konuk oldu.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından bu yıl 28 Mayıs-12 Haziran tarihleri arasında gerçekleşen Başkent Kültür Yolu Festivali kapsamında düzenlenen ve CSO Ada Ankara Mavi Salon’da “Sinemada Star Olmak” başlığıyla 6 Haziran’da gerçekleştirilen “Sinema Söyleşileri”ne Türk sinemasının en önemli kadın sanatçılarından biri olan Hülya Koçyiğit konuk oldu. Ünlü yönetmen Reis Çelik’in moderatörlüğünde yapılan söyleşide, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz da dinleyici olarak katıldı.

Star Olmanın İncelikleri

Hülya Koçyiğit, sinema sektörüne ilk girişini, “Usta yönetmen Metin Erksan, ‘Susuz Yaz’ filmine oyuncu seçerken annem kendisine beni anlatmış ve biz tanıştık. Kendisi benim fotoğraflarımı çekti ve ‘tamamdır’ dedi. Filmin uluslararası başarısından sonra benim adım da duyulmaya başlandı.” diye anlattı.

“O karakteri tamamen bilmek gerekir”

Yeşilçam’ın teknik alt yapı eksikliği ve olanaksızlıklarına değinen Hülya Koçyiğit, set anılarını anlattı. Koçyiğit; “O zaman ulaşım otobüsle oluyor, köylerde otel yok, köy evlerinde misafir ediliyoruz. Çok zor şartlarda çalıştık.” dedi. Ayrıca “Bir oyuncu rolüne hazırlanabilmek için o karakteri sadece gözlemlemesi yetmez o karakteri tamamen bilmesi gerekir.”

Ankara Benim İçin Arkadaşlık, Dostluk…

Ankara’nın hayatındaki yerine değinen Koçyiğit; “Ankara’da iki dönem okudum. Lise dönemimde de Ankara’ya gelmiştim. Ankara benim için arkadaşlık, dostluk. Benim için Ankara çok şey ve her fırsatta da geliyorum buraya. Benim okuduğum yıllardan sonra o kadar çok değişmiş ki gözlerime inanamıyorum. Elbette ki çok modern bir şehir olmuş, hepinize teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

“Sanat İlgi Görmezse Kaçar!”

“Sanat iltifata tabiidir. Sanat ilgi görmezse kaçar. Bugünün gençlerini burada görmek çok hoşuma gitti.” diyen usta oyuncu, “Bir insanın en güzel dönemi talebelik dönemidir. Hayata hazırlandığınız bu yıllar en önemli yıllarınız birçok şeyi öğrenmek için bu yıllardasınız. Değerini bilin.” diyerek, söyleşiye katılan gençlere kendilerini bol bol geliştirmelerini önerdi.

Festival kapsamında gerçekleşen söyleşinin ardından Cer Modern’de Kamera Arkası Sergisi’ni Reis Çelik ile birlikte gezen Hülya Koçyiğit, kendi fotoğraflarını görünce o günleri yad etti.

Yerelden Evrensele Koşan Gençlerimiz

Oscar Academy jüri üyesi dünyaca ünlü yapımcı Zeynep Atakan moderatörlüğünde gerçekleşen söyleşinin konukları sektörün dikkat çeken isimlerinden yönetmen İsmail Çeçen ve yönetmen Zeynep Arısoy oldu. İki usta sinemacı, gençlere ilham veren bir sohbet gerçekleştirdi. Program, 7 Haziran saat 14:00 CSO Ada Ankara Mavi Salonda yapıldı.


Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...