Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

Yayındaki Program

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

Sonraki Yayın

Kafe Gülay

08:00 10:00


Parkinson Hastalarına Egzersizin Faydaları…

Written by on Nisan 11, 2022

Uzmanlara göre düzenli egzersiz yapan ve fiziksel olarak aktif yaşayan Parkinson hastalarının fonksiyonel durumları daha iyi seyrediyor.

Toplumsal farkındalık oluşturmak amacıyla 11 Nisan Dünya Parkinson Günü olarak anılıyor. Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Beyin Hastanesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Doç. Dr. Nihal Özaras, Dünya Parkinson Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada, Parkinson hastalığı ve egzersizin hastalığın seyrindeki önemi konusunda değerlendirmede bulundu.

Parkinson hastalığının ilerleyici bir nörolojik hastalık olduğunu kaydeden Doç. Dr. Nihal Özaras, “Ellerde titreme, hareketlerde yavaşlama, kaslarda sertlik, denge ve yürüme bozuklukları bu hastalıkta görülen başlıca problemlerdir.” dedi.

İlaç tedavisinin şikayetleri kontrol altına almada etkili olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Nihal Özaras, “Ancak mutlaka düzenli egzersiz de yapmak gerekmektedir. Düzenli egzersiz yapan ve fiziksel olarak aktif yaşayan Parkinson hastalarının fonksiyonel durumlarının daha iyi seyrettiği bilinmektedir. Egzersizler beyinde bazı faydalı nörokimyasal maddelerin artışını sağlayarak nöroplastisiteyi tetikler. Ayrıca hastalığın psikolojik yönüyle baş etmede de faydalıdır.” dedi.

“Egzersiz türü ve yoğunluğu hastanın durumuna göre belirlenmeli”

Doç. Dr. Nihal Özaras, parkinson hastalığının her hastada farklı seyrettiğini ifade ederek, açıklamasına şöyle devam etti: “Bu nedenle hastanın fizik tedavi ve rehabilitasyon uzmanı tarafından değerlendirilmesi ve ihtiyacına göre egzersiz programının düzenlenmesi gerekir. Denge, koordinasyon, yürüme egzersizleri; kas kuvvetlendirmeye ve dayanıklılığı artırmaya yönelik egzersizler, fleksibilite egzersizleri sıklıkla reçete edilen egzersiz çeşitleridir. Ancak egzersiz türü ve yoğunluğu kişinin durumuna göre belirlenir. Düzenli devam edilen fizik tedavi programlarında, hastalığın klinik seyri değiştikçe fizik tedavi programı da güncellenmelidir.”

Bu hastalık durumunda egzersiz programlarına erken dönemde başlanması gerektiğini vurgulayan Doç. Dr. Nihal Özaras, hastaların fiziksel olarak aktif bir yaşam sürmelerinin de teşvik edilmesi gerektiğini söyledi.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...