ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00


Kalp Sağlığı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ekleyen on Nisan 18, 2022

11-17 Nisan Kalp Sağlığı Haftası nedeniyle açıklamalarda bulunan Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, kalp sağlığını olumsuz etkileyen 9 hatalı alışkanlığı anlattı, önemli uyarı ve önerilerde bulundu. 

Son yıllarda her yaş grubunda yaygınlaşan, ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer alan kalp ve damar hastalıklarının yaşam tarzı ile doğrudan ilişkili olduğunu biliyor muydunuz? Acıbadem Dr. Şinasi Can (Kadıköy) Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, “Dünyada ve ülkemizde kalp ve damar hastalıkları ölüm nedenleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Tüm yaş grupları için değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklıdır. Oysa kalp hastalıklarına davetiye çıkaran yanlış alışkanlıklardan vazgeçilmesi ile kalp ve damar hastalığından ölümlerin yüzde 80’i engellenebilir.” diye konuştu.

Kalp Sağlığını Tehdit Eden Alışkanlıklar!

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel kalp sağlığını olumsuz etkileyen sağlıksız beslenme, hareketsizlik, sigara gibi 9 hatalı alışkanlığı anlattı, önemli uyarılar yaptı ve önerilerde bulundu.

Günde Yedi-Sekiz Saatten Az Uyumak

Günde yedi-sekiz saatten az uyuyan kişilerde diyabet, hipertansiyon ve obezite riskinin arttığı gözlendi. Bununla birlikte az uyku, vücut stresine neden olarak kalp hastalıklarını tetiklediği gibi uyku yoksunluğunun düşük dereceli enflamasyona neden olabileceğine dair kanıtlar da var.

Tedavi Edilmeyen Diş ve Diş Eti Hastalıkları

Yapılan bilimsel çalışmalar; tedavi edilmeyen diş eti hastalıklarının, kan damarlarının iç tabakasında fonksiyon bozukluğuna neden olarak koroner arter hastalığını başlatabildiğini göstermiştir. Özellikle çocukluğunda ülkemizde de yaygın görülen Beta hemolitik strepkokok enfeksiyonuna bağlı kalp romatizması gelişen hastalarda sonraki yıllarda da gelişen diş eti hastalığı doğru tedavi edilmezse kalp kapaklarında hayati tehlikeye yol açabilecek yeni enfeksiyon riskini de artırabilmektedir.

Tuz Tüketiminde Aşırıya Kaçmak

Günlük sodyum alımınız arttıkça, sağlığınız tehlikeye girer. Dünya Sağlık Örgütü günde en fazla 5 gr, yani 1 silme tatlı kaşığı tuz tüketilmesini önerse de ülkemizde tuz tüketimi bu miktarın oldukça üzerindedir. Kan basıncını artırdığı bilinen sodyum, birçok sağlıksız işlenmiş gıdada önemli bir bileşendir. İçeriğinde sodyum bulunan işlenmiş besinler; cipsler, salamura besinler (zeytin, peynir, turşu), tuzlu bisküviler, krakerler, konserveler ve ekmektir.

Hareketsiz Yaşam Tarzını Benimsemek

Haftada 150 dakika, yani haftanın 5 günü 30’ar dakika egzersiz yapılması kalp hastalıklarından korunmak için önerilmektedir. Egzersiz yapmaya yeni başlayan kişilerin ise kısa ve düşük tempo ile başlayıp zamanla önerilen egzersiz süresine çıkması önemlidir. Kişiliğinize uygun bir egzersiz türü seçmek işinizi kolaylaştırabilir.

Yetersiz Magnezyum Alımı

Magnezyum eksikliği, çarpıntı, uykusuzluk, yorgunluk hissi, baş ağrısı, kas krampları ve nihayetinde yüksek tansiyon, diyabet hastalığını tetikleyerek kardiyovasküler hastalık oluşumuna neden olabilmektedir. Diyetimizde pazı, ıspanak, brokoli gibi bolca magnezyum içeren koyu yeşil yapraklı sebzelere, badem, kaju, yer fıstığı gibi kabuklu yemişlere, baklagillere yer vermek bu nedenle oldukça önemlidir.

Fazla Tüketilen Doymuş Yağlı Besinler

Oda sıcaklığında katı halde bulunan, doymuş yağ içeriği yüksek olan yağların fazla tüketimi kalp damar hastalıklarını artırmaktadır. Doymuş yağları en fazla içeren ürünler; salam, sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünleri, burgerler, kızartılmış hazır yiyecekler, kekler, bisküviler, tereyağı, sert peynirler, kremalar, derili tavuk gibi kümes hayvanları ve yağlı etlerdir. O nedenle bu besinleri tüketirken çok dikkat etmek gerekir.

Stres Yönetimini Sağlayamamak

Günlük yaşamda sık yaşanan stresin kalp sağlığına etkileri konusunda değerlendirmelerde bulunan Kardiyoloji Uzmanı Dr. Hilal Kurtoğlu Gümüşel, “Kişi stres altında olduğunda adrenalin isimli bir hormon salgılanır bu da geçici olarak kalp atışını ve nefes alıp vermeyi hızlandırır. Düşük düzeyde stres yaşamın itici gücü iken, artan stres düzeyine sürekli maruz kalmak ise; kalbin hızlı çalışmasına, kalbin kanı pompalamada zorlanmasına, tansiyonun yükselmesine, kalbi besleyen damarların büzüşmesine ve kandaki kolesterol düzeyinin yükselmesine neden olur. Aşırı yorgun ya da stresli hissettiğiniz zamanlarda size iyi gelecek, moralinizi yükseltecek şeyler yapmalısınız. Stres ile mücadelede bazen en kolay yöntem bazen sadece gülümsemek kadar basit olabilir. Örneğin; bir arkadaşınızı arayın ve onunla keyifli şeylerden bahsedin ya da açık havada yürüyüşe çıkın. Komik bir kitaba başlayarak kendinizi eğlendirin. Kısacası o anki durumunuzdan uzaklaşıp başka bir ruh haline geçmeye çalışın.” diye konuştu.

Asitli ve Şekerli İçecek Tüketimi

Yüksek şeker içeren içeceklerin fazlaca tüketilmesi insülin direncine neden olarak kalp hastalıklarını artırabilirken, gazlı içeceklerin içerdiği fazla sodyum da özellikle yüksek tansiyon hastalarında kan basıncının kontrolden çıkmasına neden olabilir.

Kalp Hastalıklarında Başlıca Etmen: Sigara

Kalp hastalıklarının oluşmasındaki başlıca etmenlerden birinin sigara içilmesi olduğuna değinen Dr. Gümüşel, şunları söyledi: “Sigara içenlerde kalp hastalığı riski, sigara içmeyenlerle kıyaslandığında 2-5 kat daha fazladır. Uzun yıllar boyunca sigara içmek, ömrü ortalama 10-12 yıl azaltmaktadır. Ancak, sigarayı bırakmak için hiçbir zaman geç kalmış sayılmazsınız. Yapılan çalışmalara göre, sigaranın bırakılmasından sonraki 3 yıl içinde kalp krizi geçirme riski yarıya düşüyor, 6 yılın sonunda ise sigara içmeyen kişilerin düzeyine iniyor. Dolayısıyla sigarayı bırakmak için en doğru zaman şimdidir!”


Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...