ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

Sonraki Program

Kafe Gülay

08:00 10:00


İşçi Göçlerini Anlatan Bir Kitap: “Dönüş Sancısı”

Ekleyen on Temmuz 28, 2022

Abdullah Erol Göksu’nun “Hasret”, “Değişim” ve “Bitiş” üçlemesiyle yayımlanan kitabı “Dönüş Sancısı”, Almanya’ya işçi göçlerine ve o dönem yaşanan sorunlara ışık tutuyor.

Kültür ve sanat dünyasının pek çok alanında üretimlerine devam eden Abdullah Erol Göksu’nun kaleme aldığı, “Hasret”, “Değişim” ve “Bitiş” üçlemesiyle yayımlanan “Dönüş Sancısı” kitabı raflardaki yerini aldı.

Bir döneme damgasını vurarak; emek ve hasret dolu bir edebiyatın oluşmasını sağlayan Almanya’ya işçi göçleri, çalışmak için Almanya’ya giden anne ve babasının ardı sıra işçi göçlerine katılan Abdullah Erol Göksu’nun kaleminde bir kez daha canlanıyor. “Hasret”, “Değişim” ve “Bitiş” üçlemesiyle yayımlanan “Dönüş Sancısı”, dönemin onulmaz yaralarına en insanî dokunuşlarla yaklaşıyor.

Kitap, gerçek hayat ile harmanlanarak, o dönem yaşanan sorunlara baştan ayağa ışık tutuyor. Üçleme olan “Dönüş Sancısı” kitabı; “Hasret”, “Değişim” ve “Bitiş” isimleriyle yayımlanırken; göçlerin kahramanı olan insanların iç dünyaları ve yaşadıkları zorluklar da gerçeklikleriyle anlatılıyor.

İki Kültür Arasındaki Hayatlar Konu Ediliyor

Almanya’ya çalışmaya giden bir Türk ailesinin yaşantısı, iş durumu ve çocuklarının iki kültür arasındaki tercihlerini konu alan serinin ilk kitabı “Hasret”, 1990’ların göç hareketlerine yer veriyor. Üçüncü baskısıyla okurlarının karşısına çıkan “Hasret”, kendi ülkesinde “Almancı”, Almanya’da ise “yabancı” olan insanların yaşamlarından kesitler sunuyor.

“Hasret”, yeni bir ekmek kapısı uğruna bilmedikleri bir ülkeye göç eden insanların; sılayı terk edip, sevdiklerini arkada bırakarak yaptıkları çileli bir yaşam yolculuğunu konu alıyor. Ellerinden tutup dertlerinden anlamadan, sadece döviz ve çalışma gücü olarak görülen insanların, topraklarına dönme umudu ve bu umudun bir sancıya dönüşmesi tüm içtenliğiyle veriliyor.

“Dönüş Sancısı”nın ikinci kitabı olan “Değişim”de; ilk kitapta kendisine değinilen bir Alman genci konu ediliyor. 2000’li yıllarda felsefe okuyan bu gencin arayışlarla başlayan hikâyesi ve ardından yaşadığı değişimler, Müslüman oluşu ve yaşadığı hayat, felsefik bir kurguyla anlatılırken; ne, nasıl diye süregelen sorgular da aşk ve polisiye unsurlarıyla yorumlanıyor.

Serinin, 2010’lu ve 2020’li yılları gözler önüne seren son kitabı “Bitiş”te ise; ilk iki kitapta yer alan kişiler zamanın akışıyla birlikte büründükleri farklı konumlarıyla bir kez daha okurla buluşuyor. Doğal değişimlere eşlik eden yapay değişimlerin korkunçluğunu ele alan “Bitiş”te, günümüzün ekonomi ve salgın konuları da kendilerine yer buluyor. Hayatın sonu, son ana dek yaşanan ömür ve bu ömrün amacı kişinin gözlerinin önünden geçip giderken, bilim ve teolojinin birlikteliğinde bir “Bitiş” de okurları sarmalıyor.

Yazarın Hayali Kitabın Senaryolaşması

“Hasret”i derinden çeken, “Değişim”i yaşayan ve her alanda bir “Bitiş”i gözlemleyerek kaleme alan A. Erol Göksu’nun hayalleri arasında “Dönüş Sancısı” kitabının senaryoya uyarlanarak bir dizi çekiminin gerçekleşmesi yer alıyor.

 

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...