Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Yayındaki Program

Sonraki Yayın


HAFTANIN KİTAP ÖNERİSİ

Written by on Nisan 5, 2024

UĞULTULU TEPELER

Emıly Bronte

Dönemin İngiltere’sinde kadın yazar olmanın zorluğu altında yazarın kaleme aldığı ilk ve tek romanıdır. “Uğultulu Tepeler” 19. Yy.’da geçen sancılı bir aşk öyküdür.

Viktorya dönemindeki hem sınıf ayrımını hem toplumsal yapıyı güzel bir uyum içinde okuyucuya nakşetmesindeki ustalıkla hafızalardan silinmeyen bir romandır.

Romanın Kahramanları:

Bay Heatcliff: Baba

Heatcliff: Evlatlık alınan çocuk

Catherine: Evin öz kızı

Hindley: Evin öz oğlu

Nelly: Dadı

Edgar Linton: Damat

Isabella: Edgar lintonûn kız kardeşi

Cathy: Edgar ve Catherine’in kızı

Linton: Heatcliff ve Isabella’nın oğlu

Konusu ise şöyledir;

Bay Heatcliff’in , Catherine adında bir  kızı ve Hindley adında bir oğlu vardır. Birgün Bay Heatcliff bir iş gezisinde karşısına çıkan kimsesiz bir çocuğu evlat edinip eve getirir. Kızı Catherine bu durumdan hoşnutken Oğlu Hindley’in yıldızı hiç barışmaz bu çocukla. Yaşamı boyunca Bay Heatcliff’in bu çocuğa zaafı vardır ama öldüğünde ise çocuğa sahip çıkan kimse kalmadığı için işin rengi değişir. Ailede babanın ölümü dengeleri değiştirdiği gibi psikolojiyi de derinden etkiler. Bay Heatcliffîn oğlu Hindley’in tavırları çekilmez bir hal alır ayrıca bu süreçte başıboş bir adam olarak sürüklenip gider.

 Catherine ve Heatcliff ise içten içe birbirlerini severler…

Fakat bir gün, Catherine, dadısı Nelly ile dertleşir. Ona, Heatcliff’i sevdiğini ama cahil biriyle evlenmeyeceğini ve bu nedenle de üst sınıftan biri olan Edgar Linton ile evlenmeyi tercih ettiğini söyler. O sırada tüm konuşulanları duyan Hetcliff ise acı içinde malikaneyi tümüyle terk eder.

Aradan yıllar geçer ve Heatcliff, zengin ve kültürlü biri olarak geri döner ve Catherine’nin Edgar Linton ile evlendiğini öğrenir. Zaten dönüşünde ki tek amaç intikam almaktır. İntikamını bir an önce hayata geçiren Heatcliff, ilk adımı atarak Edgar Linton’un kız kardeşi Isabella ile evlenir ve bir oğlu olur. Eşine tarifsiz acılar çektirir. Sonunda eşi, abisin evine taşınır ve oğluna, Linton soyadını verir.

Bu arada Hidley’de ölmüştür ve onunda bir oğlu vardır ve Heatcliff, bu çocuğu yanına alıp yetiştirir. İçinde ki intikamla onun çirkin bir karaktere sahip olması için ne kadar kötü huy varsa ona aşılar.

Ve Catherine, yıllar sonra ilk çocuğunu doğururken ölür, bir kızı olmuştur… Edgar, Catherine’nin kopyası olan kızına aynı ismi verir ve artık Cathy ve babası Edgar, hayat yolunu birlikte Catherine’siz yürüyeceklerdir. Kısa süre sonrada Isabella , abisine oğlunu emanet eder ve  hayatını kaybeder.

Şimdi ise bu kadar acı ve intikam dolu bir hayatın içine yeni yetişen genç bir nesil dahil olur.

Linton ve Cathy…

Müthiş bir sonla final yapan romanı haftanın kitabı olarak tavsiye ederim dostlar.

Şimdiden keyifli okumalar dilerim.

                                    Nurefşan Öcal

Tagged as

Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Okumaya devam et

Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...