ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00


Gül Baba Senfonik Şiiri İstanbul Prömiyeri Gerçekleşti

Ekleyen on Haziran 18, 2022

Azeri müzisyen İlyas Mirzayev tarafından bestelenen Gül Baba Senfonik Şiiri, Gül Baba’nın vefatının 481. yılında İstanbul Prömiyerini gerçekleştirdi.

Türkiye, Macaristan yakın dostluğunun simgesel ismi Gül Baba’nın maneviyatı; Gül Baba Mirasını Koruma Vakfı’nın çalışmalarıyla korunmaya ve gelecek nesillere aktarılmaya devam ediyor. Gül Baba Mirasını Koruma Vakfı Başkanı Adnan Polat’ın girişimleriyle bu sene Beyoğlu Kültür Yolu kapsamına giren ve Azeri Müzisyen İlyas Mirzayev tarafından bestelenen Gül Baba Senfonik Şiiri; Gül Baba’nın vefatının 481. yılında 11 Haziran Cumartesi akşamı, Atatürk Kültür Merkezi’nde İstanbul Prömiyeri’ni gerçekleştirdi.

Gül Baba’nın yaşam öyküsünü anlatan senfonik şiir gül bahçeleri ile başlıyor. Eser, Kanuni Sultan Süleyman’ın, birlikte gittiği Budin Seferi’ne çıkma hazırlığı, savaş anı ve hayatını kaybetmesiyle ölümünü anlatan bir senaryoya sahip. Dervişin yalnızca fiziki olarak dünyadan ayrılışını anlatırken aynı zamanda O’nun hayat görüşlerinin, derin felsefesinin ve ideolojisinin altını çiziyor.

Orkestra Şefi Nazi Özgüç’ün yönetmenliğinde, İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası tarafından seslendirilen özel gösterime iş, sanat ve spor dünyasının önde gelen isimleri katıldı. Atatürk Kültür Merkezi Sanat Yönetmeni Remzi Buharalı’nın da katıldığı performans izleyicisinden büyük alkış alırken, gecenin sonunda Gül Baba Türbesi Mirasını Koruma Vakfı Başkanı Adnan Polat ve Macaristan Büyükelçisi Viktor Matis katkılarından dolayı besteci Mirzayev’e, İstanbul Senfoni Orkestrası’na ve orkestra şefi Özgüç’e özel bir ödül ile teşekkürlerini iletti.

Galatasaray’ın Manevi Kurucusu!

Gül Baba 16. yüzyılda yaşamış, Fatih Sultan Mehmed devrinde Avrupa’ya gerçekleştirilen seferler sırasında Osmanlı Ordusu’na eşlik etmiş eski bir Osmanlı / Bektaşi Dervişi’dir. Türkiye’nin Macaristan ile yakın ilişkilerinin oluşmasında önemli bir yere sahip olan Gül Baba; 15. yüzyılda Galata Sarayı olarak bilinen binanın sultanların ve şehzadelerin eğitilmesi fikriyle Mekteb-i Sultani olarak kurulmasına öncülük etmiştir. Onun yönlendirmesiyle bir eğitim kurumuna dönüşen ve zamanla Galatasaray Lisesi adını alan bina, aynı zamanda Türkiye’nin en büyük kulüplerinden biri olan Galatasaray’ın da ortaya çıkmasını sağlamıştır. Bu nedenle Galatasaray Camiası tarafından Galatasaray’ın manevi kurucusu sayılan Gül Baba; Osmanlı Ordusu ve Kanuni Sultan Süleyman ile birlikte gittiği Budin’e seferinde vefat etmiştir.

Adında yer alan “gül” terimi, Gül Baba’nın Allah’ı derin ve aşkın bir şekilde tanıyan bir derviş olduğunu ve zamanının tasavvuf geleneklerine dayanan manevî bir rütbeyi işaret etmektedir.

Gül Baba, 1541 yılında Kanunî Sultan Süleyman ve Osmanlı Ordusu ile Budin’e gelmiştir. Efsanelere göre, 2 Eylül 1541 tarihinde şehrin fethi onuruna düzenlenen Şükran Günü’nde vefat etmiştir. Osmanlılar arasında saygın bir derviş olan Gül Baba, vefat ettiğinde kuzey Budin’in Tuna Nehri kıyısında bulunan eski Baruthane Mahallesi’nin yakınındaki bir tepeye defnedilmiş ve cenazesine Kanûnî Sultan Süleyman da katılmıştır. Kabrinin üzerine, 3. Budin Beylerbeyi Yahyapaşazade Mehmed Paşa tarafından 1543-1548 yılları arasında bir türbe inşa ettirilmiştir.

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...