ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00


Fon Yarışmasına Kayıtlar 18 Nisan’da Başlıyor…

Ekleyen on Nisan 13, 2022

Takasbank, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) ve Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği (TKYD) iş birliğinde üniversite öğrencilerine yönelik ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nın başvuruları 18 Nisan’da başlıyor. 

Üniversite öğrencilerini uzun vadeli yatırıma yönlendirmek, yatırım fonları hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlamak ve Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu’nun (TEFAS) kullanım yaygınlığını artırmak amacını taşıyan ve bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilecek olan ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nın başvuruları 18 Nisan’da başlıyor.

Yarışmaya, Türkiye’de yerleşik bir üniversitede ön lisans veya lisansa kayıtlı, 18-26 yaş aralığındaki öğrenciler katılabilecek. Ödüllü ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’na başvurular IOS veya Android cihazlar üzerinden ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ uygulaması indirilerek yapılabilecek.

Son Başvuru Tarihi 30 Nisan 2022!

Katılımın ücretsiz olduğu ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim Yarışması’nda, üniversite öğrencilerinden sanal ortamda oluşturulan portföylerini üç farklı senaryoya göre, bu senaryoda yer alan profillerden en az birini seçerek yönetmeleri isteniyor. Öğrenciler yarışmaya edu.tr veya kendi üniversitelerinin resmi uzantılı mail adresleri ile cep telefonlarına yüklenen ‘Altın Yumurta Fon Sepetim’ mobil uygulaması üzerinden başvuruda bulunabilecek. Yarışma için mobil uygulamaya güvenlik sebebiyle yurt dışından erişim sağlanamayacak. Yarışmaya başvurular, 30 Nisan 2022 Cumartesi saat 23.00’a kadar yapabilecek. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, 9 Mayıs’ta başlayacak yarışmaya katılmaya hak kazanacak. Yarışma, 30 Kasım 2022 tarihine kadar devam edecek.

Yarışmaya katılacaklar adı, soyadı, üniversite ve bölüm bilgisi, doğum tarihi, T.C. kimlik numarası, iletişim bilgileri ve üniversite mail adresi ile kayıt yaptırabilecek. Yarışma 9 Mayıs- 30 Kasım tarihleri arasında gerçekleşecek.

3 Farklı Senaryo…

Yarışmacılardan; 20-39, 40-64 ve 65 ve üstü yaş dönemlerini kapsayan üç farklı senaryo ile her senaryo için 1 milyon TL tutarındaki sanal bütçeyi yönetmeleri istenecek. Yarışmacılar varlık dağılımını sadece TEFAS’ta işlem gören menkul kıymet yatırım fonlarından (serbest fonlar hariç) oluşturabilecek. Katılımcılar, hafta içi ve hafta sonu 14.00- 23.00 saatleri arasında işlem yapabilecek, ayrıca sepet değiştirme veya dengeleme her ay azami 4 (dört) kez gerçekleştirilebilecek.

Toplamda 81 Bin TL Ödül Verilecek

Yarışma sonunda her varlık sınıfındaki farklı isimlerdeki birinciler 15 bin TL, ikinciler ise 12 bin TL nakit para ödülü kazanacak. Yarışmanın büyük ödülü ise ‘nakit’ olarak yarışmada ilk iki dereceye girenlerin olacak. Böylece yarışmada toplamda 81 bin TL tutarında ödül verilecek. Ödül alınabilmesi için “kayıt tarihi itibariyle öğrenci olunması” zorunlu olacak.

Yarışmanın teknik alt yapısı; Sermaye Piyasası Kurulu’nun fon sepeti kuralları çerçevesinde; Takasbank tarafından kurulan ve işletilen “Türkiye Elektronik Fon Alım Satım Platformu” (TEFAS) tarafından karşılanacak.

Güçlü Veri Kaynağı: TEFAS

Takasbank Genel Müdürü ve Yönetim Kurulu Üyesi Avşar R. Sungurlu, Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim yarışmasının üçüncü yılında da proje paydaşı olarak Takasbank’ın teknolojik altyapısını üniversiteli katılımcılara sunmaktan mutluluk duyduklarını belirtti. Senaryo çeşitliliği ve yarışma kısıtlarında yüksek kâr maksimizasyonu için yarışmacıların, detaylı fon analizi ve karşılaştırma yapabilecekleri TEFAS platformundan yararlanmalarının fayda sağlayacağını ifade eden Sungurlu, gençlerimizin yatırım alışkanlıklarının finansal okuryazarlıklarının üniversite döneminde başlaması gerektiğini belirterek, yarışmanın sermaye piyasalarının gelişmesi ve derinleşmesine katkı sağlayacağını söyledi. Her geçen yıl ilgi ve katılımın artmasını beklediğini vurgulayan Sungurlu, tüm yarışmacılara başarılar diledi.

“Yatırımcıların bilinçlendirilmesi ve eğitimlerine önem veriyoruz…”

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Öztop da ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim’ ödüllü yarışmasının bu yıl üçüncüsünü gerçekleştireceklerini ifade ettiği açıklamasında şunları söyledi: “Gelecekte ülkemize yön verecek gençlerimizin finansal konularda bilinçlenmesi, daha güçlü bir Türkiye ekonomisi için oldukça önemli. Birlik olarak bu anlayışla bütün etkinliklerimizde başta genç yatırımcılar olmak üzere yatırımcıların bilinçlendirilmesi ve eğitimlerine önem veriyoruz. Üç yıldır devam eden ‘Altın Yumurta Üniversiteli Fon Sepetim’ ödüllü yarışmamız da bu alanda yürüttüğümüz önemli bir projemizdir.”

“Öğrenciler uzun vadeli yatırıma ve tasarrufa teşvik edilecek”

Türkiye Kurumsal Yatırımcı Yöneticileri Derneği Başkanı Mehmet Ali Ersarı ise; “Bu yarışma ile üniversite öğrencilerini yatırım fonları aracılığı ile uzun vadeli yatırıma ve tasarrufa teşvik etmeyi amaçlıyoruz.” dedi.

Ersarı, “Öğrenciler farklı risk gruplarında yaptıkları yatırımlarla getirilerinin nasıl farklılaştığını görebilecekler, bu da gelecekte yatırımlarını yönlendirmek için bir kılavuz olacaktır. Sonuç olarak bu yarışmayı düzenleme amacımız üniversite öğrencilerini, uzun vadeli bir bakış açısıyla farklı varlık sınıfları arasındaki risk getiri dengesini kurmaları yönünde teşvik etmek ve yatırımlarını riskin dağıtılması ilkesine göre yatırım fonları üzerinden yapabilecekleri TEFAS alt yapısını öğrencilere tanıtmak.” diye konuştu.

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...