ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

12:00 15:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

12:00 15:00

Sonraki Program


Fitoterapi

Ekleyen on Şubat 16, 2022

Fitoterapi kelimesi Yunanca kökenli olup Phyton (Bitki) ve Therapeia (Tedavi) kelimelerinden türemiştir. Fitoterapi; hastalıkların, taze veya kurutulmuş bitkiler ile bu bitkilerin doğal ekstreleri kullanılarak tedavi edilmesi yöntemine verilen addır. Kısa adına ‘’Bitkilerle Tedavi’’ denebilir.

Fitoterapi tanımı ilk olarak Fransız Hekim Henri Lenlerc tarafından kullanılmıştır. Ancak bitkilerle tedavi yöntemi için kullanılan üç terim daha vardır: “Gemmoterapi” ve “Oligoterapi” ve “Homeopati”dir.

İnsanlar var olduklarından beri, etraflarındaki bitkilerin faydalarını, zararlarını, vücutlarındaki etkilerini izlemeye ve keşfetmeye meyilli olmuşlardır. Yararlı olanları besin olarak ve zehirli olanları ise avcılıkta kullanmalarının yanı sıra ilerleyen zamanlarda birçoğunu da tedavi amacıyla kullandıkları bilinen bir gerçektir.

Şüphesiz yaklaşık 2000 yıl önce yaşamış bitki ve doğa bilimci Plinius Secundus’un, “Her derdin bitkisel bir devası vardır, asıl mesele doğru bitkiyi bulabilmekte!” sözü de bitkilerle tedavi yöntemi olan fitoterapinin anlam ve önemini kanıtlar niteliktedir.

Son zamanlarda tıbbi bitkiler ve bunların insan sağlığına olan etkileri konusuna ilgi fazlasıyla artmıştır. Bu ilginin artmasındaki etkenler arasında sentetik ilaçlara ulaşımın zorluğu ve sahip oldukları yan etkiler bulunmaktadır. Bunun yanı sıra Dünya Sağlık Örgütünden alınan verilere göre dünya nüfusunun yüzde 60’ı sentetik ilaçları hiç kullanmıyor, 4’te 3’ü ise geleneksel kültürlerine ait bitkilerle yaptıkları tedaviye güvenmektedir. Kalan kısmı ise sentetik ilaçların yanında ek olarak bitkisel tedavi tercih etmektedir. Bu durumda fitoterapi insan sağlığı ve doğa için fazlasıyla önemlidir denebilir.

Avrupa ülkelerinin birçoğunda bitkilerle tedavi yöntemi olan fitoterapi oldukça yaygındır. Birinci sırayı Almanya alırken, ikinci sırada Fransa ve İtalya gelmektedir. Ardından da İngiltere ve Belçika sırayı almaktadır. Hemen hemen her ülkede bu yöntem yaygın olmakla birlikte bazı ülkelerde fitoterapi dernekleri vardır. Avrupa’da bitkilerle tedavi yöntemi fitoterapi için okullar bulunmakta, hatta üniversiteden sonra isteyen hekimler ve eczacılar 3 – 4 yıl süren eğitim alabilmektedir.

Nazan Akat


Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Okumaya Devam et

Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...