Yayındaki Türkü

Title

Artist

Yayındaki Program

Yayındaki Program

Sonraki Yayın


“DostUMutlu Gezegen Masalları” Kitabı Tanıtıldı

Written by on Nisan 27, 2022

Kıvılcımlar Programı çatısı altında bir araya gelen 9 üniversiteli mühendis genç kadın tarafından yazılan masallar, “DostUMutlu Gezegen Masalları” adıyla kitaplaştırıldı.

Değişim Liderleri Derneği’nin Kıvılcımlar Programı çatısı altında bir araya gelen 9 üniversiteli mühendis genç kadın, daha iyi bir dünya hayali kurarak umutlu ve mutlu yarınlar için değişimin en temelden başlayacağı inancı ile çocuklara yönelik BM Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini konu alan özgün, çağa uygun, doğa dostu masallar yazdı.

Bağış usulüyle sürdürülebilirliğin amaçlandığı DostUMutlu Gezegen Masal Projesi adı verilen bu sosyal sorumluluk projesi kapsamında yazılan 11 masal, düzenlenen 140 masal atölyesi ile 12 şehirde özel okullardan merkez okullarına ve köy okullarına kadar geniş bir yelpazede 5000 çocuğa erişildi. Aralarından seçilen 5 masal ise “DostUMutlu Gezegen Masalları” adıyla kitaplaştırıldı. Kitap, düzenlenen lansmanla tanıtıldı.

Kitabın, köy okullarında eğitim gören öğrenciler başta olmak üzere, ülkenin dört bir yanındaki çocuklarla buluşturulması hedefleniyor.

“Genç kadınlar hepimize umut veriyor…”

Genç kadınlara daha aktif ve kendine güvenen bireyler olma yolculuklarında liderlik becerileri kazandırabilmek amacıyla kurulan Değişim Liderleri Derneği, kadınların etkin liderler olarak var oldukları daha adil, eşitlikçi, barışçıl ve gelişen bir Türkiye ve dünya yaratılabileceği inancıyla Sema Başol tarafından kuruldu.

DostUMutlu Gezegen Masalları kitabının tanıtımı için düzenlenen lansmanda konuşan Sema Başol, “Genç kadınlar hepimize umut veriyor… Değişim Liderleri Derneği bünyesindeki Kıvılcımlar Programı çok özel bir program. 8 ay süresince “Kıvılcım” olarak seçilen genç kadınlar yaşama ve çevrelerine fayda sağlayabilecek bir proje yapmak zorundalar. Her kıvılcım programında çok güzel projeler ortaya çıkıyor. DostUmutlu Gezegen Masalları kitabı da bu projelerden birinin ürünü. Bu genç kadınlar topladıkları bağışlarla, gelecek yıl Kıvılcımlar Programına katılabilecek 16 genç kadın için gerekli fonları yarattılar. Genç kadınlara inanıp fırsat verirseniz dünya çok güzel bir yer olabilir.” ifadelerinde bulundu.

Umutlu ve Mutlu Yarınlar İçin…

Masalların, çocuklarla mutlu bir dünyaya adımın en etkili ve renkli aracı olduğunu düşünen 9 üniversiteli genç kadın; Aşiyan Taflan, Ayperi Sürücü, Ceyda Cittanoğlu, Gaye Hürcan Altundağ, İrem Top, Özüm Satıoğlu, Sezen Günaydın, Songül Boztepe ve Şimal Uzgur tarafından kaleme alınan DostUmutlu Gezegen Masalları kitabında hızla gelişen teknoloji, dönüşen dünya, iklim krizi ve toplumsal sorunlar gerçekçi ama rengini kaybetmeyen masallarla anlatılıyor. Masallar mutlu ve umutlu yarınları inşa edecek on binlerce minik ele ulaşmaya hazır. Kitabın, köy okullarında eğitim gören öğrenciler başta olmak üzere, ülkenin dört bir yanındaki çocuklarla buluşturulması hedefleniyor.

Doğa Dostu Masallar

DostUmutlu Gezegen Masalları kitabında, okuyucular bir çocuğun gözünden beyaz ağaçları andıran rüzgâr türbinleriyle ve yenilenebilir enerjiyle tanışıyor; hayvan deneylerinin yapılmadığı, yaşama saygı duyan laboratuvarların kapılarını aralıyor; sincap Sisi ile orman canlılarının yaşamına göz atıyor; deniz canlılarının yaşadığı zorlukları Karettacık’tan dinliyor ve tarımda yenilikçi bakış açısıyla toprağın ve tohumun değerini hatırlıyor.


Reader's opinions

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...