ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

Sonraki Program

Kafe Gülay

08:00 10:00


Bodrumart Sanat Festivali Başlıyor!

Ekleyen on Haziran 6, 2022

Türk resim tarihinin en önemli sanatçılarından Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş anısına düzenlenen Bodrumart Sanat Festivali, 13 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında İzmir’in incisi Foça’da gerçekleşecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile 13 Haziran-18 Haziran tarihleri arasında “Ressam Ferruh Başağa-Ressam Avni Arbaş Anısına Bodrumart Sanat Festivali” Foça Marsilya Meydanında düzenlenecek.

Foça’da uzun yıllar yaşamış “Türk Sanat Tarihi”nin en önemli sanatçılarından Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş anısına düzenlenecek olan sanat festivali boyunca, Foça Marsilya Meydanında Bodrumart Derneği sanatçıları ve Foça’da yaşayan sanatçılar ile çalıştay düzenlenecek. Çalıştayda üretilen eserler, Foça’da bulunan galerilerde sergilenirken, Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın yakın dostları Ressam Bedri Baykam, Ressam Prof. Devrim Erbil, Ressam Mustafa Altıntaş, Arthill  kurucusu Ressam-Heykeltıraş Ender Güzey, Ressam Prof. Erol Eti, Doç. Dr. Seda Yavuz, Datça Ukksa kurucu ve yöneticisi Nevzat Metin, Ferruh Başağa’nın yeğeni yazar Ayşe Kulin ve Avni Arbaş’ın kızı Zerrin Arbaş, Türk sanatında Ferruh Başağa ve Avni Arbaş’ın önemini, Türk sanatına katkılarını ve hayatlarından kesitleri anlatacakları söyleşide bir araya gelecek. Festival, 18 Haziran Cumartesi akşamı “Ayşe Gencer Quintet”in sahne alacağı Jazz Konseri ile son bulacak. Tüm etkinlikler Foça Marsilya Meydanında yapılacak.

Foça Belediyesi’nin sanata ve sanatçıya verdiği değerle, Foça Büyükdeniz Limanında özgün heykelleri bulunan Ressam Ferruh Başağa ve Ressam Avni Arbaş’ın birçok eseri Foça’da bulunuyor. 1940’larda Akademi’de Leopold Levy’nin öğrencileri olan ve Yeniler grubunun içerisinde Türk sanatına yön veren Başağa ve Arbaş son yıllarını Foça’da geçirmiş ve sanatlarını Foça’nın verdiği huzur ve güven içinde sürdürmüşlerdir.

Ferruh Başağa’nın en büyük kızı Bodrumart Sanat Danışmanı İnci Başağa Yörükoğlu’nun organize ettiği etkinlik içerisinde yer alan çalıştay ve söyleşi ise iki sanatçının Foça’ya olan sevgileri ve yaşanmışlıklarının gelecek nesile aktarılması için önem taşıyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi, Foça Belediyesi ve Bodrum Belediyesi’nin katkıları ile düzenlenen sanat festivali, BodrumArt Derneği tarafından geleneksel hale getirilecek.

Ressam Ferruh Başağa Anı Evi de Açılıyor!

Ferruh Başağa’nın kızı İnci Yörükoğlu ve Oya Erol, yaptıkları konuşmada; “Tüm arzumuz festivalin uluslararası niteliğe kavuşarak, sanata değer veren Foça’nın sanat merkezi olmasıdır. Foça’da uzun yıllar sanatlarını icra ederken, babamız Ferruh Başağa ve arkadaşı Avni Arbaş’a, her zaman destek veren ve vefatlarından sonra da heykelleri ile tüm aileyi onurlandıran Foça Belediyesi’ne müteşekkiriz. Foça Belediye Başkanı Sayın Fatih Gürbüz’e, ‘Ressam Ferruh Başağa-Ressam Avni Arbaş Anısına düzenlenen Bodrumart Sanat Festivali’ ve ‘Ferruh Başağa Anı Evi’ ne göstermiş olduğu ilgi ve desteği için çok teşekkür ederiz.” dediler.

1999 yılından beri Ressam Ferruh Başağa ve eşi bale eleştirmeni Nermin Başağa’nın yaşadığı ve atölye olarak kullandığı İsmetpaşa Mahallesi’ndeki ‘ev atölyesi’ 2021 yılında Ferruh Başağa’nın kızı Oya Erol ve eşi Aykut Erol tarafından restore edilip “Ferruh Başağa Anı Evi” olarak 13 Haziran’dan itibaren sanatseverlere açılacak.


Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...