ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

00:00 08:00

Sonraki Program

Kafe Gülay

08:00 10:00


Kısa Film Yarışmasına Başvurular Başladı

Ekleyen on Haziran 24, 2022

TSPB’nin 8. “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması bu yıl “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” teması ve “Filmler Kısa, Yatırımlar Uzun…” sloganıyla başladı. Senaryo başvuruları 23 Haziran-16 Eylül 2022 tarihleri arasında kabul edilecek.

Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği’nin (TSPB) 2014 yılından bu yana başarıyla yürüttüğü ve artık gelenekselleşen “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması’nın sekizincisi için senaryo başvuruları, 23 Haziran’da başladı.

Birliğin, finansal okuryazarlık ve sermaye piyasalarına yatırım konusunda bilgi ve farkındalığı artırmak amacıyla gerçekleştirdiği “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” temalı bu yılki yarışma, “Filmler Kısa, Yatırımlar Uzun…” sloganıyla başladı.

Her yaştan katılımcıya açık olan yarışma için 16 Eylül 2022 tarihine kadar sürecek başvurular online olarak www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden yapılabilecek. Yarışma sonunda dereceye girenler toplamda 70 bin TL’ye varan ödülleri kazanacak.

TSPB’nin sinemanın toplumsal dönüşümdeki gücüyle ülkede finansal okuryazarlık ve sermaye piyasalarına yatırım konusunda bilgi ve farkındalığı artırmak amacıyla düzenlediği ve her yıl yeni bir temayla yürüttüğü kısa film yarışmasının bu yılki teması, “Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak” ve sloganı ise “Filmler Kısa, Yatırımlar Uzun…”

Senaryolar Filmleştirilecek!

TSPB’nin bu yıl sekizincisini düzenleyeceği “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” kısa film yarışması yoluna yeni bir sayfa açarak devam ediyor. Bu yılki yarışmaya katılacak sinemaseverler, önce temaya uygun senaryolarını gönderecekler. TSPB Ön Jürisi tarafından değerlendirilen senaryolar daha sonra İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri ve 2013-2017 yılları arası İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü’nde Senaryo Yazarlığı ve Senaryo Teknikleri dersleri veren, halihazırda Kanal D İçerik Geliştirme Yöneticisi Duygu Ertekin tarafından seçilecek. Ön elemede, temaya uygun olmayan ve iyi bir şekilde işlenmemiş film elenerek daha kaliteli filmlerin çıkması hedefleniyor. Senaryo aşamasını geçenler “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması’na bu senaryolarını filmleştirerek katılabilecekler.

‘Sinema Unsurları’ Konulu Atölye Çalışması Yapılacak

Ön elemeyi geçen senaryoların sahiplerine; Murat İri ve Medcezir, Ufak Tefek Cinayetler, Menajerimi Ara, Yargı gibi izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin’in katılımıyla ‘sinema unsurları’ konulu bir atölye çalışması yapılacak. Sonrasında filmlerin çekimi için 2 Aralık 2022 tarihine kadar süre verilecek.

Toplamda 70 Bin TL Tutarında Ödüller Verilecek!

Yarışmada ödül alan birinci filme 25.000 TL, ikinci filme 20.000 TL, üçüncüye ise 15.000 TL tutarında ödül verilecek. Yarışmada, ayrıca 2014 yılından itibaren yarışmanın jüri üyesi olan ve 3 Ağustos 2019 tarihinde geçirmiş olduğu trafik kazasında hayatını kaybeden sinema dünyasının önemli ismi Cüneyt Cebenoyan adına da 10.000 TL değerindeki “Cüneyt Cebenoyan Özel Jüri Ödülü” verilecek.

Serdar Sürer: “Amacımız; yatırım konusunda bilgi ve farkındalığı artırmak”

Genel Sekreter Serdar Sürer, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB) olarak büyük önem verdikleri ve 2014 yılından bu yana aralıksız devam ettikleri “Kamera Elinde Geleceğin Cebinde” Kısa Film Yarışması’nın bu yıl da startını verdiklerini söyledi. “Birlik olarak amacımız finansal okuryazarlık ve sermaye piyasalarına yatırım konusunda bilgi ve farkındalığı artırarak ülkemizdeki yatırım ortamının güçlenmesini sağlamak.” diye konuşan Sürer, şunları söyledi: “TSPB olarak yatırımcıları bilgi ve birikimlerini geliştirmek için iletişim, eğitim ve etkinliklerimizi çok yönlü bir şekilde yürütüyoruz. Birlik olarak odağımızı her zaman ‘yatırımcılar’ oluşturuyor. Bu yıl sekizincisini gerçekleştireceğiniz kısa film yarışmamız da bu amaçla yürütülen önemli projelerimizden biridir. Ülkemizdeki sermaye piyasası yatırımcılarının uzun vadeli yatırım perspektifine sahip olmaması eksikliğine dikkat çekmek amacıyla belirlemiş olduğumuz ‘Sermaye Piyasalarında Yatırımcı Olmak’ teması ve ‘Filmler Kısa, Yatırımlar Uzun…’ sloganıyla yola çıktığımız ödüllü yarışmamıza sinemaya gönül vermiş herkesi katılmaya davet ediyoruz.”

Katılım Ücretsiz…

Senaryo başvurularının 23 Haziran-16 Eylül 2022 tarihlerinde kabul edileceği yarışma, yurt içi ve yurt dışından herkesin katılımına açık. Katılımın ücretsiz olacağı yarışmaya adaylar www.kameraelindegelecegincebinde.com internet sitesi üzerinden kayıt oluşturarak başvuru sağlayabilecek. Senaryo ve filmlerin dilinin Türkçe olması, senaryoların üç, en fazla beş sayfa olması ve filmlerin üç dakikayı geçmemesi gerekiyor.

Filmler Üç Jüri Ekibi Tarafından Değerlendirilecek

TSPB Jürisi ve Senaryo Jürisi’nin değerlendirmesi sonrası, senaryo elemesini geçen katılımcıların filmleri sinema ve akademi dünyasının önemli isimlerinin yer alacağı Ana Jüri tarafından değerlendirilecek. Jüride, Galatasaray Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Kamera Kurgu Kuram ve Uygulamaları, Kurgu Atölyesi, Belgesel Film Yapımı ve Kurmaca Film Yapımı konusunda ders veren Alp Birol, İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo Televizyon ve Sinema Bölümü Öğretim Üyesi Murat İri, Hürriyet Gazetesi Yazarı Uğur Vardan, Sinema Yazarları Derneği üyesi sinema yazarı ve eleştirmeni Selin Gürel, izlenme rekorları kıran dizilerin ünlü yönetmeni Ali Bilgin ve ünlü oyuncu Feride Çetin’in yanı sıra TSPB adına TSPB Genel Sekreteri Serdar Sürer yer alacak.


Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...