ŞİMDİ ÇALIYOR

Title

Artist

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00

YAYINDAKİ PROGRAM

Kesintisiz Müzik

20:00 24:00


14 Farklı Çiçeğin Hikâyesi Sergileniyor…

Ekleyen on Nisan 14, 2022

Resim ve şiiri motiflerindeki yanılsama ile bir araya getiren Zeynep Öztürk’ün ‘Bakarken II’ isimli kişisel sergisi, 9 Nisan-7 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sergileniyor.

Marmara Üniversitesi Atatürk Eğitim Fakültesi Resim-İş Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Zeynep Öztürk’ün üçüncü kişisel sergisi olan “Bakarken II”, EKAV / Eğitim Kültür ve Araştırma Vakfı ev sahipliğinde, 9 Nisan-7 Mayıs 2022 tarihleri arasında Ekavart Gallery’de sergileniyor. “Bakarken II”, Anadolu’da yetişen 14 farklı çiçeğin hikâyesini ele alıyor.

Bakarken II ile birlikte Zeynep Öztürk’ün 2’nci şiir kitabı da sergide tanıtılıyor. Sergi satışından elde edilecek gelirin bir kısmı ile kitap satışından elde edilecek gelirin tamamı “Elim Sende Platformu” üzerinden SMA’lı çocukların tedavisine aktarılacak.

Geometrik Motifler ve Renk Ahenkleri Bir Arada…

Belli bir düzen anlayışında tekstil altyapısını da içine alan motifleri tuvaline aktaran Zeynep Öztürk’ün pentürlerinde, dokusal çıkış olarak ele aldığı çiçek motifleri, gerçek ayrıntılardan arınmış olarak tuvale yansıyor. Sanatçı titiz bir disiplinle ele aldığı obje, figür veya mekân unsurlarını bellekte yarattığı değişimle, geometrik motiflerinin yanılsamalarını renklerle konumlandırıyor. Işığın vurduğu alanları yanılsamalarla irdelerken doku arayışlarını, stilize edilmiş geometrik motifler sayesinde farklı renk tonlarıyla yansıtıyor. Öztürk, küçük, ince ayrıntılarla verdiği geometrik motifler ve renk ahenkleriyle insanı iç yolculuğa çıkarırken doğayla, tarihle, gelenekle kurduğu birliktelik, onun fırçasıyla çağdaş bir arayış içinde sentez olarak öne çıkıyor.

Özgün Bir Dil Katmanıyla Harmanlanan Duygular…

“Bakarken II” adlı sergi, resim yapmaya devam ederken kelimelerin sihirli gücünü kullanarak şiir çalışmalarını da sürdüren sanatçıyı okuyucuları ve izleyicileriyle buluşturuyor. Sanatçı Zeynep Öztürk’ün sergide tanıttığı ikinci şiir kitabında yer alan 20 şiir; sevginin, aşkın, tutkunun, var oluşun, anlamın, sezginin, insanlığın, arkadaşlığın, bütün kavram ve değerlerin, bütün hissediş ve sezişlerin nasıl özgün bir dil katmanıyla dile geldiğinin güzel örneklerini içinde barındırıyor.

Zeynep Öztürk, 7 Mayıs 2022 tarihine kadar Ekavart Gallery’de görülebilecek “Bakarken II”nin bir öneminin daha olduğunu söyledi. Öztürk, Ekavart Gallery’de sergilenecek 14 eserin satışı ile elde edilecek gelirin tamamının “Elim Sende Platformu” üzerinden SMA’lı çocukların tedavisi ile EKAV Vakfı’nın sanat dalında eğitim gören bursiyerlerine aktarılacağını belirtti.

Yayın Etiketleri

Okuyucu Görüşleri

Yorum Ekleyin

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır.Zorunlu alanlar * ile işaretlenmiştir.Sohbeti Başlat!
Mesajlarınızı bekliyoruz...
Ostim Radyo Whatsapp Hattı
Merhaba,

Mesajlarınızı bekliyoruz...