Sign In

x

DÜNYA CAN ÇEKİŞİYOR !

Dünyanın birçok yerinde yurttaşlar 'iklim krizi' nedeniyle can çekişiyor.

İklim krizi dünyanın dört bir yanını vurmaya devam ediyor. İspanya’nın güney kesimlerinde sıcaklar nedeniyle bu hafta üç kişi yaşamını yitirdi. Avusturya’nın başkenti Viyana’da ise plaj voleybolu turnuvasında güneşin altında devriye gezen polis köpeklerine minik ayakkabılar giydirildi.

Hollanda’da da asfaltın erimesi nedeniyle yetkililer bazı otoyolları kapattı. Fransa’da dört nükleer reaktör kapatıldı. Fransa’nın nükleer enerji santrallarını işleten şirket (EDF), santralların reaktörlerini soğutmak için kullandığı nehir sularının sıcak hava nedeniyle daha fazla ısınmasını önlemek için bu yola başvurduklarını açıkladı. Öte yandan tatilden dönenler ile tatile çıkanlar otoyollarda kilometrelerce uzun kuyruklar oluşmasına neden oldu. İsviçre’nin Rhône Buzulu’nun bir kısmı erimeyi önlemek için yalıtım köpükleri ile kaplandı. İtalya’nın başkenti Roma’da aşırı sıcaklar nedeniyle, belediye turistlere ücretsiz su şiseleri dağıttı. Polonya’da nisan ayından bu yana 250 kişi boğuldu. Sadece 75’i Temmuz ayında yaşamını yitirdi.

Türkiye ise geçen haftadan itibaren günümüzdeki adıyla “çöl” sıcakları, eskilerin deyimiyle de “Eyyam-ı bahur”un etkisine girdi. İstanbul’da hava sıcaklıkları 35 dereceye çıkarken, güney ve güneydoğu bölgelerinde sıcaklık 40 derece ve üzerinde seyrediyor. Nem yüzünden sıcaklık daha da dayanılmaz hale dönüşüyor.

Suudi Arabistan’ın Asir Bölgesi’nde bulunan Hamis Muşayt kentinde kara dönüşen sağanak yağışın görüntüleri sosyal medyadan paylaşıldı. Asir bölgesinde geçen nisan ayında da önce yağmur ardından kar yağışı görülmüştü.

FollowerStar
Followerstar.net
The Cleanest and
Safest Instagram
Bot. So you can
focus on what you
do the best - create.